От 15 декември 2024 г. вече може да се подават документи за регистрация на ДПК (дружество с променлив капитал) в търговския регистър. Този вид търговско дружество е особено подходящо за стартъп компании, както и за чужденци, които искат да открият свои фирми в България. То е хибридна форма между ООД и АД – много по-гъвкава от тях с оглед оперативното управление и административната тежест за бизнеса, като същевременно дава достатъчно гаранции за защита на интересите на съдружниците и на инвеститорите.
Дружество с променлив капитал може да бъде учредено от български и чуждестранни физически и юридически лица.
НЯМА минимален размер на капитала за регистрация на ДПК.
Внасянето на капитала може да стане и на каса срещу разписка, т.е. не е необходимо да се открива специална набирателна банкова сметка.
Дяловете на съдружниците в капитала не могат да бъдат по-малки от 1 стотинка.
ДПК може да издава дялове от различни класове. Дяловете от един клас трябва да са с една и съща номинална стойност, но дяловете от различен клас могат да имат различна номинална стойност. Когато има привилегировани дялове, всички дружествени дялове в един клас трябва да са с еднакви права.
Търговският закон предоставя много голяма свобода на съдружниците да уредят отношенията помежду си, както и да предвидят особени права (право на първи отказ, право на привличане или присъединяване и т.н.) за някои от тях. Това изисква внимателно обмисляне и изготвяне на текстовете на дружествения договор.
Дружеството може да се управлява от един или повече управители, както и от управителен съвет. Няма изискване за определен минимален брой членове на УС. Член на управителния съвет може да бъде както физическо лице, така и юридическо лице.
Подробна информация за особеностите на ДПК можете да прочетете в нашите статии „Дружество с променлив капитал“ и „Какво дружество да изберем – ДПК или ООД?“.
НЕОБХОДИМИ ДОКУМЕНТИ
За регистрация на ДПК в Търговския регистър са необходими следните документи:
- Заявление, образец А19
- Протокол от Учредително събрание
- Дружествен договор, вкл. препис от него със заличени лични данни
- Протокол на Управителния съвет за избор на изпълнителен директор – ако ДПК се управлява от управителен съвет
- Декларации по чл. 260а, ал. 2 от ТЗ от съдружниците-учредители
- Нотариално заверена декларация по чл. 260ц, ал. 4 от ТЗ от управителя или от членовете на управителния съвет
- Нотариално заверено съгласие и образец от подписа на управителя, респ. от лицето, избрано за изпълнителен директор, ако ДПК се управлява от управителен съвет
- Декларация по чл. 13, ал. 4 от ЗТРРЮЛНЦ
- Декларация по чл. 13, ал. 5 от ЗТРРЮЛНЦ, ако документите се подават от пълномощник
- Платежно нареждане за внесена държавна такса за регистрация
- Пълномощно, ако документите се подават от пълномощник
Когато съдружник-учредител е юридическо лице (търговско дружество, сдружение, фондация и др.), трябва да се представи и решение на съответния му компетентен орган за участие в учредяването на ДПК. Ако е чуждестранно юридическо лице се изисква и удостоверение за актуално състояние.
В случай че за управител или член на управителния съвет е избрано юридическо лице, то трябва да определи свой представител – физическо лице, чрез което ще изпълнява задълженията си.
НЕ се представят документи, доказващи внасянето на капитала от учредителите. Ако обаче някой от съдружниците-учредители прави непарична вноска в капитала, към Заявлението А19 се прилага и неговото писмено съгласие с описание на вноската и нотариална заверка на подписа му, когато за учредяването или за прехвърлянето на апортираното право се изисква нотариална форма.
ПОДАВАНЕ НА ДОКУМЕНТИТЕ В ТЪРГОВСКИЯ РЕГИСТЪР
Документите за регистрация на ДПК могат да се подадат на хартиен носител във всеки офис на Агенцията по вписванията, а не само в този по седалището на фирмата.
Документите могат да се подадат и по електронен път с електронен подпис с 50% отстъпка от размера на държавната такса.
Заявлението А19 и приложените към него документи могат да бъдат подадени лично от управителя или от изпълнителния директор.
Адвокат, упълномощен с изрично писмено пълномощно, също може да подаде документите за регистрация. Не се изисква адвокатското пълномощно и Заявлението А19 да бъдат нотариално заверени.
Ако документите се подават от друг пълномощник, той трябва да има изрично нотариално заверено пълномощно. В този случай, самото Заявление А19 също трябва задължително да бъде с нотариална заверка на подписа на управителя или изпълнителния директор.
Вписването на дружеството в търговския регистър се извършва на следващия работен ден след подаване на документите.
ДЪРЖАВНИ ТАКСИ
Таксата за регистрация на ДПК е 110 лева, когато документите се подават на хартиен носител в офисите на Агенцията по вписванията.
При подаване на Заявлението А19 по електронен път таксата е 55 лева.
Ако се нуждаете от правна консултация или съдействие за регистрация на дружество с променлив капитал, свържете се с нас на e-mail: office@kgmp-legal.com
Изпратете запитване