Често при спор между страни, когато не може да се постигне съгласие, освен към съда, на разположение има и още един различен подход – медиацията. По своята същност медиацията е доброволна и поверителна процедура за извънсъдебно разрешаване на спорове, при която трето лице – медиатор подпомага спорещите страни да постигнат споразумение.
Предмет на медиация могат да бъдат граждански, търговски, трудови, семейни и административни спорове, спорове, свързани с права на потребители, както и други спорове между физически и/или юридически лица, включително и когато са презгранични.
Медиацията има много предимства, като основният е, че ако изберете добър и опитен медиатор, ще избегнете дълги и скъпи съдебни спорове, след които вероятно и отношенията ще бъдат сериозно увредени.
Медиацията е бърза и нескъпа процедура, в която вие ще достигнете сами до най-доброто за вас решение.
С помощта на трето независимо, неутрално и безпристрастно лице – медиатор, спорещите страни при равни условия и с гарантирана поверителност, могат за кратко време да постигнат взаимоизгодно споразумение. Процедурата не е строго формализирана, лесна е за провеждане, без излишни условности, което я прави максимално комфортна за страните. В нея няма пречка да участват и адвокати и други специалисти, ако страните пожелаят.
Процедурата по медиация започва по инициатива на страните по спора, като всяка от тях може да направи предложение за разрешаване на спора чрез медиация.
За начало на процедурата по медиация се счита денят, в който страните са постигнали изрично съгласие за започването й, а когато липсва изрично съгласие – денят на първата среща на всички участници с медиатора. Предложение за разрешаване на спора чрез медиация може да направи и съдът или друг компетентен орган, пред който спорът е отнесен за решаване. Съгласието на страните възможен бъдещ спор между тях да бъде разрешен чрез медиация може да бъде записано и като клауза от договор, като е допустимо и да се посочи предварително и конкретен медиатор.
Важно е да се отбележи, че давност НЕ тече, докато трае процедурата по медиация.
Процедурата по медиация се осъществява от един или повече медиатори, посочени от страните. В хода на процедурата се изяснява същността на спора, уточняват се взаимноприемливи варианти на решения и се очертава възможната рамка на споразумение. При осъществяване на посочените действия медиаторът може да насрочва отделни срещи с всяка от страните при зачитане на равните им права за участие в процедурата. Статистиката показва, че споразумения, постигнати по обща воля между страните, се изпълняват много по-леко доброволно и добросъвестно, без да се нуждаят от съдебна принуда.
Съдържанието и формата на споразумението се определят от страните. Формата може да бъде устна, писмена или писмена с нотариална заверка на подписите на страните по спора.
Писменото споразумение съдържа мястото и датата, на която е било постигнато, имената на страните и техните адреси, за какво се съгласяват те, името на медиатора, датата на започване на медиацията и подписите на страните. В споразумението страните могат да предвидят отговорност за неизпълнение на предвидените в него задължения.
Споразумението обвързва само страните по спора и не може да се противопостави на лица, които не са участвали в процедурата. Нищожно е споразумението, което противоречи на закона или го заобикаля, както и когато накърнява добрите нрави.
Споразумение по правен спор, постигнато в процедура по медиация, има силата на съдебна спогодба и подлежи на одобрение от районните съдилища в страната. Съдът одобрява споразумението след потвърждаването му от страните, ако не противоречи на закона и добрите нрави.
Сертифицирани медиатори могат да бъдат лица от различни професии и с различни квалификации. Към Министерство на правосъдието има официален Регистър на медиаторите, които отговарят на изискванията на закона и са се вписали в него. Съществуват и различни центрове за спогодби и медиация, като такива има и при някои районни съдилища, като София и Бургас например.
Ако при спор се насочите първо към медиация, имате реален шанс да постигнете устойчиво споразумение, да подобрите комуникацията си с другата страна и да спечелите време. И най-лошото споразумение е по-добро от най-доброто съдебно решение, защото го получавате тук и сега и сте достигнали сами до него.
Ако се желаете да проведете медиация или искате да научите повече за тази алтернатива за разрешаване на спорове, свържете се с нас на тел.: 02 851 72 59 или по e-mail: office@kgmp-legal.com
Изпратете запитване