Ако управлявате фирма, сдружение, фондация и/или друг вид предприятие по смисъла на Закона за счетоводството, които през миналата година са извършвали дейност, ще трябва да публикувате ГФО за 2023 г. в Търговския регистър или в Регистъра на ЮЛНЦ.
Кой има задължение за обявяне на ГФО за 2023 г.?
- всички фирми, които са извършвали стопанска дейност през 2023 г.
- едноличните търговци, които подлежат на задължителен независим финансов одит
- всички ЮЛНЦ – фондации и сдружения (независимо дали са в обществена или в частна полза), читалища и сдружения за напояване
- кооперациите
- клоновете на чуждестранни юридически лица
Гражданските дружества (ДЗЗД) публикуват своите ГФО за 2023 г. в печатно икономическо издание или в интернет сайт, който осигурява свободен и безплатен достъп до ГФО-то им за период не по-кратък от три години след датата на публикуването им.
Какъв е срокът за публикуване на ГФО за 2023 г.?
Крайният срок за подаване на ГФО за 2023 г. в Търговския регистър и в Регистъра на ЮЛНЦ е 30 септември 2024 г.
Какво включва Годишният финансов отчет?
Пълният комплект на Годишния финансов отчет, който подлежи на публикуване в Търговския регистър или в Регистъра на ЮЛНЦ, включва:
- счетоводен баланс;
- отчет за приходите и разходите;
- отчет за собствения капитал;
- отчет за паричните потоци;
- приложение.
По свой избор микропредприятията могат да обявят само съкратен баланс по раздели и съкратен отчет за приходите и разходите.
ГФО-то на малките предприятия може да се състои от съкратен баланс по раздели и групи, съкратен отчет за приходите и разходите и приложение.
ЕТ с размер на нетните приходи от продажби за текущия отчетен период над 200 000 лв. и подлежащо на задължителен независим финансов одит, съставя ГФО в пълен комплект.
Микро- и малките предприятия, които не подлежат на задължителен независим финансов одит, могат да не изготвят годишен доклад за дейността.
Сдруженията и фондациите в обществена полза са длъжни заедно с ГФО да обявят и Годишен доклад за дейността за 2023 г.
Как се публикува ГФО в Търговския регистър и Регистъра на ЮЛНЦ?
За обявяване на ГФО за 2023 г. са необходими следните документи:
- Заявление Г2;
- ГФО и Годишен доклад за дейността, вкл. и със заличени лични данни (ако има такива);
- Декларация по чл. 62а, ал. 2, т. 2 от Наредба № 1 от 2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел;
- Декларация по чл. 13, ал. 4 от ЗТРРЮЛНЦ;
- Пълномощно.
Големите предприятия и предприятията от обществен интерес прилагат и Протокол от общото събрание на съдружниците/акционерите/членовете на ЮЛНЦ, респ. едноличния собственик на капитала, за приемане на годишния финансов отчет и годишния доклад за дейността, както и доказателства за редовното свикване и провеждане на общото събрание.
ГФО-то и докладът за дейността трябва да са в оригинал, нотариално удостоверен препис или заверен от заявителя препис. Когато документите се подават по електронен път, ГФО трябва да е четливо сканиран. На публикуване подлежи и пълният текст на одиторския доклад.
Декларацията по чл. 62а, ал. 2, т. 2 от Наредба № 1 от 2007 г. е по образец. Не се заверява от нотариус.
НЯМА държавна такса за публикуване на ГФО.
Кой може да подаде ГФО в Търговския регистър и Регистъра на ЮЛНЦ?
Най-често документите се подават от адвокати или от счетоводителя, който е изготвил и подписал отчета.
Адвокатското пълномощно НЕ е необходимо да е нотариално заверено.
Пълномощното на счетоводителя задължително трябва да е нотариално заверено. Когато пълномощното е в полза на счетоводна кантора с двама управители, за заявител се счита представляващият счетоводната кантора, подписал заявлението Г2. Той трябва да подпише декларацията по чл. 13, ал. 4 от ЗТРРЮЛНЦ и да е посочен като съставител в годишния финансов отчет.
Какви са глобите, ако не се публикува ГФО?
До 31-ви октомври Агенцията по вписванията изпраща на НАП списък с предприятията, които не са заявили за обявяване годишните си финансови отчети.
Санкциите, които се налагат, са:
- за отговорните длъжностни лица (управителите) – глоба от 200 до 3000 лева;
- за юридическото лице или едноличен търговец – санкция в размер от 0,1 до 0,5 на сто от нетните приходи от продажби за отчетния период, за който се отнася непубликуваният финансов отчет, но не по-малко от 200 лв.
При повторно нарушение санкцията е в двоен размер.
На ЮЛНЦ в обществена полза, които две поредни години не са обявявали ГФО и Годишен доклад за дейността, временно им се спира статута „в обществена полза“. Тази санкция се отбелязва служебно по партидата им в Регистъра на ЮЛНЦ. Освен това, системното неизпълнение на задължението за обявяване на ГФО и Годишен доклад за дейността е основание за прекратяване на ЮЛНЦ.
ВАЖНО!!! Когато финансовият отчет е заявен за публикуване в срок, но е постановен отказ, в 14-дневен срок може да се подаде повторно заявление. В този случай се приема, че ГФО-то е подадено в срок.
Ако се нуждаете от съдействие за подготовка на необходимите документи и за подаването на ГФО за 2023 г. в търговския регистър или регистъра на ЮЛНЦ, свържете се с нас на e-mail: office@kgmp-legal.com
Изпратете запитване