В последните години голяма част от работодателите започнаха да предоставят ваучери за храна като социална придобивка за своите служители. Причината е, че сумите в размер до 200 лв. месечно, предоставени под формата на ваучери за храна, са необлагаеми. Върху тези суми не се дължат данък върху доходите и осигуровки. Не се начислява и данък върху социалните разходи.

В данъчните закони няма разпоредба, която да ограничава получаването на ваучери за храна едновременно от няколко работодатели. Възможно е едно лице да има сключени трудови договори с двама или повече работодатели и всеки от тях да му предоставя такива ваучери. Например, лицето Х има основен трудов договор с фирма А, по който получава ваучер за храна на стойност 200 лв. и допълнителен трудов договор с фирма Б, по който също получава ваучер за храна за 200 лв., т.е. лицето Х ще получава 400 лв. на месец като ваучери за храна. Съответно, възникват въпроси, свързани с данъчното третиране на разходите за ваучери за храна, които надхвърлят месечния лимит от 200 лв. по чл. 209а, ал. 1 от ЗКПО.

Според Разяснение № 53-00-108 от 04.06.2024 г. на НАП работодателите не трябва да облагат с данък върху разходите социалните разходи под формата на ваучери за храна до 200 лв. месечно за всяко наето лице. Няма значение обстоятелството, че дадено физическо лице, което работи при повече от един работодател, ще получи такива ваучери на обща стойност над 200 лв.

На следващо място, ЗДДФЛ не предвижда облагане на доходите под формата на ваучери за храна на служителите по трудови правоотношения, получени от втория работодател. В примера по-горе, това означава, че след като и двамата работодатели предоставят на своите служители ваучери за храна по 200 лв. за месец, то всеки един от тях трябва да приложи разпоредбата на чл. 24, ал. 2, т. 1, б. „е“ от ЗДДФЛ. Следователно, стойността на ваучерите за храна, които лицето, имащо двама работодатели, ще получи общо за месеца по двата трудови договора в размер на 400 лв. не трябва да бъде облагана с данък по ЗДДФЛ нито при първия, нито при втория работодател.

В Разяснение № 53-00-108 от 04.06.2024 г. на НАП се посочва, че ако всеки отделен работодател спази изискванията на чл. 209а, ал. 1, т. 1-3 от ЗКПО той няма да дължи задължителни осигурителни вноски върху изплатените от него средства под формата на ваучери за храна до 200 лв., независимо, че стойността на ваучерите, които лицето ще получи общо за месеца по двата трудови договора ще е 400 лв. Освен това, няма да се дължат и вноски за допълнително задължително пенсионно осигуряване и за здравно осигуряване.

Ако се нуждаете от правна консултация или съдействие, свържете се с нас на e-mail: office@kgmp-legal.com

Изпратете запитване

Контакти
Първо
Фамилия