С бр. 82 от 27.09.2024 г. на „Държавен вестник“ в Търговския закон беше въведено т.нар. „бързо производство по ликвидация“. До сега закриването на фирми, вкл. и на такива, които никога не са извършвали дейност или от години са „замразени“, отнемаше поне 8 месеца. С бързата ликвидация се предвиждат не само съкратени срокове, но и някои други процедурни облекчения. Това ще сведе времето, необходимо за заличаване на една фирма от търговския регистър, до около 4 месеца.
Кои фирми имат право на бърза ликвидация?
Всички търговски дружества могат да се възползват от тази процедура – ЕООД, ООД, ЕАД, АД, дружества с променлив капитал, събирателни и командитни дружества. Те обаче трябва да отговарят на следните условия:
- да не са осъществявали дейност или да са прекратили дейността си преди повече от 12 месеца;
- да не са наемали работници и служители или да са прекратили трудовите правоотношения с тях преди повече от 12 месеца;
- да не са били регистрирани по ДДС или да са прекратили регистрацията си преди повече от 12 месеца;
- да нямат непогасени задължения към държавата и общините;
- да няма неприключило производство по установяване на данъчни задължения и задължения за задължителни осигурителни вноски, по което страна е Националната агенция за приходите;
- да не са ответник в съдебно производство, длъжник в изпълнително или заповедно производство или срещу тях да не е започнало изпълнение по реда на Закона за особените залози или Закона за договорите за финансово обезпечение.
Как протича производството по бърза ликвидация?
За разлика от стандартната процедура по ликвидация, при бързото производство НЕ се изисква предварително уведомяване на НАП. Издаването на удостоверение по чл. 77 от ДОПК от НАП не е задължително условие за вписване на ликвидацията в Търговския регистър.
1. Вписване на бързата ликвидация в Търговския регистър
За започване на това производство е необходимо решение на компетентния орган на съответното дружество (едноличния собственик на капитала, общото събрание на съдружниците или акционерите или неограничено отговорните съдружници). В протокола трябва да е записано изрично, че ще се провежда бързо производство по ликвидация.
В Търговския регистър се представят следните документи:
- Протокол от Общо събрание на съдружниците/акционерите, респ. на едноличния собственик на капитала или на неограничено отговорните съдружници, за прекратяване на дружеството и обявяването му в ликвидация, провеждане на бързо производство по ликвидация, назначаване на ликвидатор и определяне на срок, в който ликвидацията да бъде извършена;
- Покани до съдружниците/акционерите/неограничено отговорните съдружници за провеждане на Общото събрание;
- Нотариално заверен образец от подписа на ликвидатора;
- Декларация от ликвидатора по чл. 274а, ал. 1 и ал. 3 от ТЗ;
- Заявление по чл. 5, ал. 10 от КСО (по образец);
- Декларация относно истинността на заявените за вписване обстоятелства и приемането на представените за обявяване актове по чл. 13, ал. 4 от ЗТРРЮЛНЦ от ликвидатора;
- Пълномощно, ако заявлението не се подава лично от ликвидатора;
- Документ за платена държавна такса.
Срокът на ликвидацията не може да бъде по-кратък от 3 месеца.
Този срок тече от датата на обявяване на поканата до кредиторите в търговския регистър, а не от вписване на ликвидацията.
Когато документите се подават от адвокат, не се изисква адвокатското пълномощно да бъде нотариално заверено. Също така, адвокатите имат електронни подписи и при подаване на документите по електронен път се дължи само 50% от държавната такса.
След подаване на заявлението за бърза ликвидация в търговския регистър, Агенцията по вписванията:
- изпраща уведомление по електронен път до НАП за постъпването на заявление за прекратяване на дейността и провеждане на ликвидация при условията на бързо производство. В 30-дневен срок НАП предоставя по електронен път на Агенцията по вписванията информацията за наличие или липса на обстоятелствата по чл. 274а, ал. 1, т. 1 – 5 от ТЗ, с която разполага;
- изпраща Заявлението по чл. 5, ал. 10 от КСО по електронен път до НОИ. В 30-дневен срок съответното териториално поделение на НОИ издава удостоверение за предаване на ведомостите, ако дружеството няма неизпълнени задължения за осигурителни вноски. Удостоверението се изпраща по електронен път до фирмата и до Агенцията по вписванията. Ако фирмата е имала назначени служители, ликвидаторът или упълномощено от него лице трябва да предаде в НОИ разплащателните ведомости и другите трудовоправни документи като трудови договори, заповеди за назначаване и прекратяване на трудови договори, допълнителни споразумения и молби за неплатен отпуск над 1 месец.
Длъжностното лице по регистрацията се произнася по заявлението за вписване на прекратяване на дейността при условията на бърза ликвидация СЛЕД получаване на информацията от НАП.
2. Покана до кредиторите
След вписване на ликвидацията в търговския регистър, ликвидаторът трябва да публикува покана до кредиторите на фримата да предявят претенциите си в срока на ликвидацията.
За обявяване на поканата в търговския регистър са необходими следните документи:
- Заявление Г1;
- Покана до кредиторите;
- Декларация по чл. 13, ал. 4 от ЗТРРЮЛНЦ относно истинността на заявените за вписване обстоятелства и приемането на представените за обявяване актове – от ликвидатора;
- Пълномощно, ако заявлението не се подава лично от ликвидатора;
- Документ за платена държавна такса.
3. Заличаване на фирмата в търговския регистър
След изтичане на срока на ликвидацията, удовлетворяването на кредиторите и разпределението на останалото имущество на дружеството, фирмата може да бъде заличена от търговския регистър.
Необходимите документи за заличаване на фирмата в търговския регистър са:
- Заявление по образец (в зависимост от вида на търговското дружество);
- Протокол от Общо събрание на съдружниците/акционерите, респ. на едноличния собственик на капитала или неограничено отговорните съдружници, за приемане на заключителния баланс, пояснителния доклад към баланса и отчета на ликвидатора, за освобождаване на ликвидатора от отговорност, за разпределение на останалото след ликвидацията имущество на дружеството и т.н.;
- Покани до съдружниците/акционерите или неограничено отговорните съдружници за провеждане на Общото събрание;
- Декларация по чл. 273, ал. 1 от ТЗ на ликвидатора;
- Декларация по чл. 13, ал. 4 от ЗТРРЮЛНЦ относно истинността на заявените за вписване обстоятелства и приемането на представените за обявяване актове – от ликвидатора;
- Пълномощно, ако заявлението не се подава лично от ликвидатора;
- Документ за платена държавна такса.
В 30-дневен срок от датата на заличаване на дружеството в търговския регистър, в НАП се подава Данъчна декларация по чл. 162, ал. 1 от ЗКПО за последния данъчен период. Последният данъчен период на фирма, прекратена с ликвидация, обхваща времето от 1 януари на годината, в която е извършено заличаването, до датата на заличаването.
Когато датата на заличаването е преди изтичането на срока за подаване на годишната данъчна декларация за предходната година и същата не е подадена, тя се подава в 30-дневен срок от датата на заличаване. Дължимият корпоративен данък за последния данъчен период се внася в срока за декларирането му.
Ако се нуждаете от правна консултация и съдействие за ликвидация на фирма, свържете се с нас на e-mail: office@kgmp-legal.com
Изпратете запитване